Reklama
Strona 1 z 23 12311 ... OstatniaOstatnia
Pokazuje wyniki od 1 do 15 z 331

Temat: [Poradnik] Rada na lagi

  1. #1

    Data rejestracji
    2005
    Położenie
    Zgierz
    Posty
    85
    Siła reputacji
    20

    Domyślny Rada na lagi

    Witam!

    Jest to mój pierwszy artykuł, jaki piszę na tym forum, więc proszę o łagodną krytykę . No dobra, zaczynamy!

    Jak każdy z was wie, tibia to najlepsza pod słońcem gra itp. itd. Stajemy się coraz lepsi, silniejsi, mamy lepsze skille, levele, magiki, czary, runy i tak dalej.
    Kiedy jesteśmy już na tyle dobrzy i chodzimy na potwory dające powyżej 200 expa, często potrzebujemy się uleczyć, bądź utrzymywać przeciwnika w odpowiednim dystansie. Wszystko jest ok. dopóki tibia się nie zatnie. Wyjaśniam teraz dwa pojęcia.

    Lagi (Rzygi): jeżeli są one chwilowe to jest ok. Czekamy kilkanaście, kilkadziesiąt minut, aż płynność łącza znowu będzie dogodna i gramy dalej. Są to zacięcia się w grze, które powodują iż nasza postać jest zatrzymywana co chwile (kiedy chodzimy strzałkami). Najczęstszą przyczyną jest obciążone łącz oraz inne rzeczy, ale o tym napiszę niżej.

    Freeze (frizy): jesteś pallem, uciekasz przed giant spiderem, (bądź guardy i inne potwory które ostro im sypią) męczysz go z belt. I nagle sru.... Gra staje jakby w miejscu próbujesz, się ruszyć lecz wszystko idzie na marne. Po paru sekundach wszystko wraca do normy, ty jesteś świadkiem, jak twój pall dostaje 8 hitów naraz (takie mamy wrażenie) i wyświetla się napis: You are dead. Widziałem bardzo wiele takich chamskich sytuacji (np: na dragon lordach........).

    Dobra trochę było teorii, teraz praktyka.
    Jak sobie z nimi poradzić??

    Zacznijmy od podstawowej rzeczy jakiej jest ping (znowu trochę teorii). Mówi nam o tym, jak długo musimy czekać na odpowiedź od servera. Czyli, klikamy strzałką w górę w tibii, ta informacja przekazywana jest do serva i w zależności od pingu zajmuje to mniej lub więcej czasu). Aby uruchomić ping wchodzimy w start (windows), uruchom, "ping -t wp.pl" (bez tych nawiasów oczywiście ). O i tutaj wyraźnie widać kiedy mamy dużo freezów, a kiedy dużo lagów.... Freeza mamy wtedy, kiedy wyświetli nam się informacja: upłynął limit czasu żądania. Czyli czas na przesłanie jednej informacji (czyli w wypadku tibii ruszenie swoją postacią do góry, dół, lewo, prawo, atak itp.) został wyczerpany. A lagi mamy po prostu wtedy kiedy czas na jedną odpowiedź zajmuje kilkaset ms (kiedy gra nie "tnie się" czas się waha od 20-40 no może minimalnie więcej). Dzięki tej funkcji windowsa, wiecie że Np. w tym dniu nie powinno się chodzić na dobre potwory, które mogą Cię zajebać kilkoma hitami, w dodatku jak masz lagi. Możesz wtedy sobie poskillować na rotach (ahh jak ja to kocham), albo (R)uhać się swoimi druidami:P:P.

    Kolejna sprawa to komp...... Ludzie nie oszukujcie się. Mając Łindołs 95, z procesorem 300Mhz (lub mniejszym), pamięcią 32 MB/ram, kartą graficzną 2MB tibia nie będzie wam chodziła lux, pomimo neostrady 2 megabitów i innych cudów. Wiedzcie, że tibia najlepiej działa pod systemem 98/XP a te wszystkie nasze tibiańskie programy ułatwiające nam życie (hehe) pisane są już tylko pod Xp. Należy również wiedzieć, iż tibia jest grą pamięciożerną, co wymaga dużej kości ramu (128 minimum, dobrze tolerowane 256, sam osobiście gram na 512), procesem również ona nie gardzi (wystarczy spojrzeć w procesach systemu, jakie jest zużycie procka podczas uruchomienia tibii). Najlepiej mieć najnowsze sterowniki do swojej karty (szukać na www.google.pl). Podsumowując ten akapit, komputer ma bardzo duże znaczenie.

    Następnie możemy pobawić się z grafiką w tibii....... O ile nie gramy na full screen w tibie możemy w winows na pulpicie kliknąć prawym przyciskiem myszy na właściwości i ustawienia.. Im gorszą, mniejszą rozdzielczość ustawimy i mniejszą ilość kolorów (16 bitów), tym TEORETYCZNIE mniejsze lagi. Podkreślam teoretycznie, gdyż różnice naprawdę są niewielkie..... Najlepiej ustawić grafikę 1024 i 32 bity..:). Jeżeli gramy na pełnym ekranie
    to wchodzimy w opcje, grafikę tibii ustawiamy tam odpowiadającą nam rozdzielczość. Jeszcze w advanced odznaczając komendę "show light efects" także powinniśmy teoretycznie zmniejszyć lagi. Ostatnią sprawą, jaką chyba możemy zrobić w kliencie tibii to ustawienie ilości klatek na sekundę (ustawiamy tyle ile średnio wynosi ich liczba, czyli jak ktoś ma liczbę wahającą się: 60, 53 i 57 to bierze np 58, a nie max). Tutaj jak ktoś zmniejszy do minimum to również powinny mu się zmniejszyć mikroskopijnie lagi, ale nie będzie widać w ogóle animacji postaci....

    Następną sprawą, którą się zajmiemy są rzeczy jakie macie na twardzielu:):) Wiem, że kiedy skillujecie to zapuszczacie coś z emule kazzy itp., gadacie przez gadugadu słuchacie muzy i tak dalej. Nie mniej jednak programy te, znacznie obciążają Twoje łącze, przez co lagi zwiększają się (tutaj zauważalnie). Porada: wyłączyć na czas huntów takie programiki. Również włączenie programu w tibii do nagrywania filmików (nie znam nazwy :P) powoduje może nie takie duże ale zawsze lagi, dlatego przy biciu rekordów (czyli solowanie gs'ów na 10lvlu) proponuje ostudzić swój zapał i zrobić kilkanaście ss'ów (chodź niektóre akcje godne są obejrzenia w 100% mam racje??). Oczywiście oczyśćcie także swój dysk twardy z wszelkiego rodzaju "syfu" czyli niepotrzebnych już wam programów........ No i z tej kwestii to chyba wszystko.

    Kolejnym sposobem na zmniejszenie lagów jest dobry wybór naszego łącza. Nie mylcie tego z tym, że im większą szybkość wybierzecie, tym gra będzie bardziej "bez skazy". Np. moja koleżanka gra w tibie w bloku i ma stałe łącze z kablówki (prędkość 10KB/s SUX), a nie mniej jednak tibia działa bez większych zastrzeżeń (no oczywiście nie tak jak moja ). Z pośród wszystkich moich kolegów grających nałogowców, najpopularniejsza jest neostrada (ta z limitem i bez limitu). Ja osobiście używam tej dawnej 600 (czyli teraz coś około 700 kilobitów), nie ma ona ograniczeń przesyłowych, ta słabsza też jest dobra 128, nie mniej jednak na niej możemy ściągać pliki z neta z limitem do 5GB..... Tak więc piszę gł. o neostradzie, gdyż jest dostępna w całej Polsce.

    Istnieje także pewna konfiguracja, która pozwala na odblokowanie portu w tibii (jest to 7171). Uwaga! Tylko dla posiadaczy modemu zewn. Wchodzimy w start/uruchom, tam wpisujemy cmd, następnie tam: ipconfig. Powinien nam się wyświetlić nasz adres IP. Wpisujemy go w przeglądarkę internetową, uruchomi się nasza strona modemu. Logujemy się tam na niej (hasła i inne pierdoły powinniście mieć w dokumentach, które otrzymaliście przy zakładaniu neta). Po zalogowaniu się wchodzimy w odblokowywanie portów (jest pewnie po angielsku, trza poszukać w settings). Tam odblokujemy porty (ja odblokowałem przychodzący i wychodzący :D). Nie powinno nam to sprawić większych problemów:). Po zrobieniu tej rzeczy musimy wszystko to zapisać (save all- ja tak miałem). Przypominam, że każdy ma inny modem i nie zawsze jest to takie proste skonfigurowanie go. Do tego akapitu polecam zastosować się TYLKO osobom, które jakieś tam obcowanie z komputerem mają (hehe). Odblokowanie portu powinno poprawić znaczniej płynność w grze. Dodam jedną rzecz, iż odblokowanie portu w tibii jest identyczne jak w emule (żeby zrobić high-id). Więc jeżeli ktoś bawił się w to kiedyś, nie powinno mu to sprawić żadnych problemów. Poza tym można także poprosić swojego administratora od servera, żeby ten port zwolnił (odblokował).

    Wspomnę także o czynniku, na który nie ma właściwie rady i on po prostu jest. Lagi zależą także od pory dnia. Kiedy logujemy się rano to na servie jest Np. 350 osób. Jak się logniemy wieczorem to jest ich wtedy 850 i lagi są dużo większe. Taka sama sprawa jest w internecie. Jak jest mało osób to jest szybki, gorzej jak tych internautów przybędzie. Rada? Nie chodźcie do szkoły i pracy, tylko grajcie w tibie :D.

    Oczywiście jeżeli macie podłączone inne komputery do sieci (Np. ja w domu mam 3 użytkowników komputerów i komputery także 3), to wiadomo że jeżeli macie więcej niż 1 komp to ta szybkość odpowiednio się zmniejsza, w zależności od tego co kto ściąga i z jaką szybkością. Więc jeżeli macie taką możliwość to Power off niepotrzebnym urządzeniom (rodzice to kochają).

    No, to chyba wszystko co mogłem wam przekazać. Jeszcze jedna uwaga: wskazówki wyżej opisane jeżeli w ogóle przyniosą wam poprawy (a zakładam, że tak będzie), to nigdy, ale to nigdy nie zlikwidują w 100% lagów i freezów, bo one zawsze będą. Nawet minimalne, ale to zawsze lagi...........
    Mam nadzieję, że nie zagmatwałem wam zbytnio w głowach tą długą teorią Myślę, że wiele osób skorzysta z moich rad.

    Jeszcze jedna taka ciekawostka:) Jak ustawisz w procesach odpowiednio mniejszy priorytet na tibie, to podczas jej działania (kiedy naprzykład robisz runki) nie muli ona kompa. Oczywiście możemy także zmniejszyć ilość klatek na sekunde w advanced....... Ale to już jest napisane w innym temacie w tym dziale:P

    Pozdroo 4 all
    PS: Wszelka zbieżność nazw, osób i postaci jest zupełnie przypadkowa
    Ostatnio zmieniony przez Djpatix : 04-05-2005, 21:34
    "Czytałem twój poradnik jak nie miec lagow i sie naucz nie Łindos tylko Windos lolu jak nie umisz to nie pisz ja ci tez dam rade naucz sie pisac CYA" RuleZ !

  2. #2
    Avatar alien
    Data rejestracji
    2003
    Położenie
    Gliwice
    Wiek
    33
    Posty
    7,296
    Siła reputacji
    25

    Domyślny

    Poradnik pierwsza klasa juz przenosze do artykulow.


    edit: zalaczam moja statystyke pingow, moglby mi ktos powiedziec czy jest bardzo tragicznie, czy tylko troche? 0.o

  3. Reklama
  4. #3
    konto usunięte

    Domyślny

    Super.
    Świetnie napisany poradnik, naprawdę świetnie.
    Ja mam łącze radiowe i osobiście wiem co to freezy i lagi bo kiedyś miałem ich dużo, ale dobrze sie składa że gościu od neta dba o niego i się nim interesuje nawet ostatnio wymienił nadajnik. Srednią szybkość mam tak około 5,5 mb's to jest chyba mniejwięcej taka szybkość jak ta druga neo (o ile sie niemyle). Powiem jeszcze raz naprawdę przyjazny poradnik przeczytałem go od dechy do dechy.
    Wielkie gratz

  5. #4

    Data rejestracji
    2005
    Położenie
    Zgierz
    Posty
    85
    Siła reputacji
    20

    Domyślny

    Cytuj alien napisał
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Poradnik pierwsza klasa juz przenosze do artykulow.


    edit: zalaczam moja statystyke pingow, moglby mi ktos powiedziec czy jest bardzo tragicznie, czy tylko troche? 0.o
    Witam!
    BArdzo dziękuję Ci za opinię. Twój ping jest dobry, aczkolwiek mogłbyć troche lepszy. Najlepiej jest kiedy średnia wynosi 40-50, ale twój ping nie oznacza końca świata:). Ale tak z reguły jest pod wieczór. Jak masz możliwość to sprawdź jutro z rana albo ok. godz. 14-16 może troche wcześniej. Powinno być wiele lepiej. Najlepiej załączaj sobie tego pinga przez całą gre w tibie. Będziesz wiedział na bieżąco jaka jest sytuacja twojego łącza i czy długo musisz czekać na odpowiedź:).
    Jeszcze raz thx za miłe komenty
    Pozdroo 4 all
    PS: Z tym limitem czasu upłyniętym, najłatwiej zobaczyć kiedy friz, a kiedy lag:D.
    "Czytałem twój poradnik jak nie miec lagow i sie naucz nie Łindos tylko Windos lolu jak nie umisz to nie pisz ja ci tez dam rade naucz sie pisac CYA" RuleZ !

  6. #5
    konto usunięte

    Domyślny

    Przyznam ze poradnik tez mi sie bardzo podoba chociaz sporo zeczy wiedzalem ale zapomnialme o pinganiu tibi chociaz czesto to robie by sprawdzic siec swoja ;d

    Naprawde swietna robota... a i ile placisz za swoje neo ? ;d

  7. #6
    konto usunięte

    Domyślny

    Super poradnik ! Juz tak robie ! ;d

  8. #7
    konto usunięte

    Domyślny

    Ekstra! Bardzo mi się przyda...

    Ja jeszcze wyłączam skanera plików i spywaru antywira (Zostawiam ten od sieci),
    bo poważnie mi to obciąża Tibie ;D

    Pozdro 4 all xD

  9. #8
    konto usunięte

    Domyślny

    No gościu wiesz co piszesz ;), ale generalnie mając w miare przyzwoity komputer, tzn. procesor etc. i dobre łącze to jedynym problemem sa właśnie rzeczy typu: włączona kazaa, gg bądź przeglądanie stron. Nie raz ktos mi mówi ale lagi grac nie moge... więc mówie wyłącz gg bądź kazee i słysze: " o już nie mam lagów thx"... ale poradnik naprawdę solidny, szacuneczek ;>

  10. #9
    konto usunięte

    Domyślny

    Cytuj -=[ZeU]=- napisał
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Ekstra! Bardzo mi się przyda...

    Ja jeszcze wyłączam skanera plików i spywaru antywira (Zostawiam ten od sieci),
    bo poważnie mi to obciąża Tibie ;D

    Pozdro 4 all xD
    glupia decyzja, ale nvm...
    antyvirus ze skanerem w czasie rzeczywistym i anty spyware to programy ktore powinno sie miec obowiazko, bez wzgledu na obciazenie kompa, chociaz i tak jest ono bardzo male...

    @autor
    swietny poradnik, brakowalo nam takiego artykulu...
    gratz~

  11. #10
    konto usunięte

    Domyślny

    Bardzo ładne...
    PS:Nie ufajcie Aragornowi0123!!Nacisnołem na link w jego podpisie i nie dostałem buzi

  12. #11
    konto usunięte

    Domyślny

    @up
    tak bardzo tego chcesz ; * ?

  13. #12

    Data rejestracji
    2005
    Położenie
    Zgierz
    Posty
    85
    Siła reputacji
    20

    Domyślny

    Cytuj Red napisał
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    Przyznam ze poradnik tez mi sie bardzo podoba chociaz sporo zeczy wiedzalem ale zapomnialme o pinganiu tibi chociaz czesto to robie by sprawdzic siec swoja ;d

    Naprawde swietna robota... a i ile placisz za swoje neo ? ;d
    Witam!
    Dla wszystkich jeszcze raz thx za mile slowa i modowi za to ze umiescil go tutaj:D:D:D:D:D
    Za swoje neo place ok. 179zl (drogo ale wole szybko buszowac po internecie:D).
    Pozdroo 4 all
    "Czytałem twój poradnik jak nie miec lagow i sie naucz nie Łindos tylko Windos lolu jak nie umisz to nie pisz ja ci tez dam rade naucz sie pisac CYA" RuleZ !

  14. #13
    konto usunięte

    Domyślny

    fajny poradnik ale mam troszeczke zastrzezen:
    - predkosc 5,5mb/s mozna miec ale to jest TYLKO DO SERWERA... :/
    - antiwir jest niepotrzebny jesli masz wlaczona tylko tibie (najlepiej za duzo rzeczy nie wlaczac), aczkolwiek ja mam wlaczony akurat taki ktory mi nie spowalnie neta i nie chce mi sie go wylaczac (e-trust ez armor sie nazywa) ;)
    - ping do www.wp.pl moze byc mylny, gdy nagle zaloguje sie na wp duzo osob, mozesz miec maly problem z tym serwerem, a Tibia jednak dziala...
    - co do chodzenia strzalkami - jest to ryzykowne na huntach (kiedys byla o tym wzmianka), najlepiej kilkac gdzies w otchlan (w razie freeza czy laga ma sie wieksze szanse na ocalenie sie)...
    - co do programow - przydalby sie program zablokowujacy zzeranie pamieci (widac ze cos jest maczane poprzez wlaczenie menadzera urzadzen i dopiero wtedy wlaczenie tibi - pojawia sie na moment ikonka programu , ktory jest odpowiedzialny za zzeranie pamieci...
    Oprocz wyzej wymienionych zastrzezen (nie skierowanych glownie do autora) jest spoko poradnik... Od siebie dodam jeszcze ze nie polecam multiclienta - jedena z zalogowanych postaci bedzie miec niezle lagi i bedzie "skakac" :P

  15. #14
    konto usunięte

    Domyślny

    mam pytanie:
    czy ping radzisz sprawdzac na polskich(bliskich) czy dalekich(zagranicznych) serwerach?

  16. #15
    konto usunięte

    Domyślny

    teoretycznie powinienes sprawdzac ping z serwerami w takim kraju w jakim stoi twój serwer na którym grasz w tibie czyli albo w Nieczech albo w USA

Reklama

Informacje o temacie

Użytkownicy przeglądający temat

Aktualnie 1 użytkowników przegląda ten temat. (0 użytkowników i 1 gości)

Podobne tematy

  1. League of Legends Lagi, lagi wszędzie
    Przez Nights w dziale Inne gry
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post: 14-06-2013, 19:01
  2. 66 paladyn potrzebna dobra rada ;D
    Przez Oskaru w dziale Tibia
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post: 09-07-2012, 12:17
  3. Rada na full servery.
    Przez Vathus w dziale Tibia
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post: 25-04-2009, 16:46
  4. Lagi na niemieckich serwerach
    Przez Minsafo w dziale Niusy
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post: 29-10-2005, 22:40
  5. Lagi w europie.
    Przez Maniaks w dziale Niusy
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post: 11-10-2005, 18:16

Zakładki

Zakładki

Zasady postowania

  • Nie możesz pisać nowych tematów
  • Nie możesz pisać postów
  • Nie możesz używać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •