Reklama
Strona 1 z 4 123 ... OstatniaOstatnia
Pokazuje wyniki od 1 do 15 z 53

Temat: [Poradnik] XAMPP - OCB? [czyli jak zainstalować i "skonfigurować" Swój serwer FTP/WWW]

  1. #1
    konto usunięte

    Domyślny

    I. WSTĘP.
    Szukasz serwera na Twoją stronę WWW? Darmowe Ci nie odpowiadają, a na płatne Cię nie stać? Zainstaluj swój własny serwer WWW/FTP i ... ciesz się :]

    Zalety:
    - pełny dostęp do php.ini [pliku odpowiedzialnego za obsługę PHP przez serwer] - możesz robić z nim zasadniczo co chcesz ... jeśli wiesz co robisz :]
    - nigdy sprzeczek z głównym adminem co do miejsca na FTP bandwitcha itd.
    - zawsze wiesz kiedy serw będzie off [czyt. gdy wyłączysz komputer]
    - po FTP poruszasz się jak po własnym dysku ... zaraz zaraz to jest Twój dysk.

    Wady:
    - komputer 24h/7d on plz? ale to nie problem jeśli prowadzisz na przykład własnego OTS'a.

    II. SERWER WWW/FTP [by wikipedia.pl]
    Serwer WWW - program działający na serwerze internetowym, obsługujący żądania protokołu HTTP. To z serwerem WWW łączy się przeglądarka internetowa, by załadować wskazaną przez użytkownika stronę WWW.

    Serwer WWW pośredniczy czasem w realizacji innych usług, np. zleca przetworzenie pliku źródłowego serwerowi PHP i wysyła przeglądarce stronę wynikową.

    Najpopularniejszym serwerem WWW jest Apache. Wg. badań z października 2004 obsługuje on przeszło 67% wszystkich witryn internetowych na świecie. Warto podkreślić, że Apache to otwarte oprogramowanie. Drugim pod względem popularności jest Microsoft Internet Information Services (IIS).

    III. WYBÓR.
    Hmm dlaczego XAMPP?
    Bo jest najlepszy :]
    Nie myślcie nawet o czymś takim jak Krasnal, WebSerw czy FOXServ [chociaż Fox jest tez niczego sobie]. Oczywiście zaawansowani użyszkodnicy wybiorą instalacje Apache a na to PHP and SQL, ale większość ludzi woli "składaka".

    XAMPP składa się z:
    # Apache HTTPD 2.0.54
    # MySQL 4.1.12
    # FileZilla FTP Server 0.9.8a
    # phpMyAdmin 2.6.2-pl1
    # OpenSSL 0.9.7g
    # eAccelerator 0.9.3
    # i kilku bonusowych rzeczy ;]

    XAMPP'a pobieramy z witryny Apachefriends, konkretnie tutaj. Wybieramy pomiędzy instalką dla Windy, Pingwina, MAC'a lub Solaris'a i jazda[no niezupełnie - pliki leżą na sourceforge więc jeszcze wybieramy mirror z którego mają być sciągane - wybierzcie ten jak najbliżej nas :]]. Screeny będą pochodziły z instalacji pod Windowsem cuz Windy używam [polecam przy ściąganiu wybrać "Installer" ... za poźno? trudno jakoś sobie poradziśz :>]

    IV. INSTALACJA
    Gdy już mamy na dysku plik instalacyjny XAMPP'a [obecnie: xampp-win32-1.4.14-installer] odpalamy go.
    Wybieramy język:



    Jedziemy dalej jak z każdą instalacją [dalej>], wybieramy folder gdzie ma się znajdować XAMPP:



    Czekamy ...



    Gdy pojawi się nam takie okienko:



    możemu powrócić do Okna instalacji i kliknąć ZAKOŃCZ.

    Teraz odpalamy Panel Kontrolny XAMPP'a klikając dwukrotnie na ikonie która pojawiła się na Twoim pulpicie :]
    Pojawia się:



    Włączamy Apacha i MySQL:


    V. KONFIGURACJA
    Nie będę tu opisywał jak się obsługuje każdy z modółów - napisze jedynie jakl skonfigurować na szybkiego serwer, aby można go było udostępnić dla ludzi :]

    Gdzie znajdziemy XAMPP'a? http://localhost/ [Do not look at external websites. Your account could be hacked.] Ogladamy teraz "splashscreen" XAMPPA:



    Wybieramy English [ja tak robie :]], a w menu po lewej [takie białe na pomarańczowym tle] wybieramy Status. Jeśli zobaczymy coś takiego jak obrazek niżej - wszystko jest w porządku :]



    V.I. MySql

    Czas sie zabrać za naszą stronę :]
    Zakładam, że będzie Ci opotrzebny SQL - wpisujemy w przeglądarce http://localhost/phpmyadmin. O ładne okienko, ale co robi tam ta czerwona notka na dole?



    Hmm chyba zapomnieliśmy o zabezpieczeniu się zwykłym najzwyczajniejszym hasłem :]. Wpisujemy w przeglądarce http://localhost/xampp/xamppsecurity.php
    W Centrum Zabezpieczeń ustawiamy hasła dla klienta SQL oraz do głównego katalogu FTP [http://localhost/]







    Teraz gdy chcemy zalogować się do PHPMyAdmina musimy podać hasło:



    Jeśli go nie podamy lub będzie ono błędne to zobaczymy komunikat:



    Tak samo z http://localhost/





    Ale wróćmy do PHPMyAdmina. Bardzo opłaca się do wszelkich dalszych działań jak instalacja CMS'a [coś co będzie wymagało do działania wykorzystania bazy danych] stworzyć nowego użytkownika.

    W PHPMyAdminie przechodzimy do Uprawnienia. Klikamy na Dodaj nowego użytkownika i uzupełniamy pola:



    Klikamy wykonaj i oglądamy potwierdzenie:



    Jeśli potrzebujecie więcej informacji o PHPMyAdminie polecam http://google.pl :]

    Od teraz Twój serwer WWW jest już gotowy do pracy :]

    PS. Pliki które maja być przeglądane umieszcza się w folderze HTDOCS [lub jego podfolderach]. Gdy plik leży w htdocs dostęp do niego uzyskasz wpisując adres http://localhost/nazwa_pliku.rozszerzenie

    V.II. FTP.
    Wkradamy się do folderu FileZillaFTP/ odnajdujemy plik FileZillaServer klikamy dwukrotnie i instalujemy serwer FTP :]. Poźniej tym samym .exe'kiem włączamy/wyłączamy serwer FTP [lub poprzez dobrze znany nam XAMPP Control :]].

    Przejdźmy do konfiguracji. Odpalamy FileZilla Server Interface i widzimy, że program automatycznie loguje nas na podstawowe konto. Wybieramy Edit z belki, a następnie User:



    Usuwamy standardowych userów [anonymous nie ma nawet hasła] - no chyba, że serwer jest otwarty dla wszystkich :]

    Tworzymy nowego użytkownika [wedle potrzeb]:



    W Shared Folders ustawiamy folder do którego ma się logować klient FTP danego użytkownika [dla użytkownika będzie widoczny jedynie ten folder i te które się w nim znajdują]



    Jeszcze słówko o samym FileZilla [interface]:
    Górna częśc dostarcza Ci informacji o wszystkich procesach, a dolna o aktywnych połączeniach do serwera FTP.

    VI. UDOSTĘPNIANIE.

    Strona WWW: HTTP://twoje_ip_lub_alias/folder/index.php
    Serwer FTP: w polu adres Twoje IP lub alias

    VII. ALIAS
    Duża część z nas ma Neostradę [F*** TELEKOMUNA], a więc i zmienne IP :]
    Rada na to? Alias like NO-IP.
    Ale to już nie ten poradnik :]

    VIII. PYTANIA?
    Do mnie lub do Twórcy oprogramowania :]
    Oczywiście u Twórcy otrzymacie pełną fachową pomoc nie to co u mnie ;P

    IX. LOCALHOST a 127.0.0.1
    Jedno i to samo :] Można używać wymiennie.
    Ten punkt dedykuje Panu Elektro [all know wtf is going on :]]

    X. DWA POSTY PLX?
    Głupie forum :P twierdzi, że za dużo obrazków jak na jeden post :>
    Ostatnio zmieniony przez Mandarke : 14-04-2009, 12:04

  2. #2

    Data rejestracji
    2005
    Położenie
    tavern at the end of world
    Wiek
    14
    Posty
    536
    Siła reputacji
    20

    Domyślny

    Następny świetny poradnik. Przenoszę i przyklejam : ).
    "chwilowo" mnie nie ma, bb.

  3. Reklama
  4. #3
    konto usunięte

    Domyślny

    Za szybko działasz ;/
    Znowu się zastanawiałem chwilkę gdzie on zniknął :D

  5. #4
    Evar

    Domyślny

    jakie beda nastepne odsłona Twoich poradników ;d mam nadzieje ze tak samo dobre jak te dwie ostatnie...

  6. #5
    konto usunięte

    Domyślny

    PHPMyAdmin - OCB? [czyli o co loto]

    Nie mam narazie pomyslow :]
    chciałem zasadniczo napisac tylko ten pierwszy ale gdy zobaczylem "poradnik" autorstwa nie pamietam kogo :P o localhoscie stwierdzilem ze napisze i drugi :]

    wiec ... Wasz pomysl + moja mysl = propozycja artykulu :]
    czekam :]

    @Evar
    Wiem ze chodzilo CI o jakosc nie o tresc nastepnych ... to tylko taki "apelik" :]
    moze jutro w pracy cos wymysle?
    Ostatnio zmieniony przez Hayne : 02-08-2005, 23:01

  7. #6

    Data rejestracji
    2005
    Położenie
    otfans.net
    Wiek
    32
    Posty
    14
    Siła reputacji
    0

    Domyślny

    @up napisz poradnik jak podrywać dziewczyny :P

    Poza tym twój poradnik bardzo mi się podoba... Ocena 9/10 - Może trochę przesadziłeś z ilością screenów. I powinieneś opisać kilka najczęstszych błędów przy instalacji xD
    Pamiętaj, że wchodzenie na serw przez http://localhost/ może powodować błędy... W tym wypadku wbijać się na http://127.0.0.1/
    Board Moderator na otfans.net od 26 maja 2007, Global Moderator na otfans.net od 17 czerwca 2008
    :)

  8. #7
    zaghi

    Domyślny

    Świetny poradnik, jak twój pierwszsy. Widze że niezły z ciebie Webma(j)ster. Pisz więcej takich poradników napewno się wielu ludzią przydzdzą.

  9. #8
    konto usunięte

    Domyślny

    @Lukky513
    1. Moj "poradnik" jak podrywac dziewczyny:
    Nie szukaj jej. Sama przyjdzie :>

    [pisane z doswiadczenia]

    2. nie znam nikogo z takimi problemami :>

    @zaghi
    dzieki :]

    Widze że niezły z ciebie Webma(j)ster

    kup okulary :P nie jestem dobry :]

  10. #9
    konto usunięte

    Domyślny

    A ja nadal nie umiem postawic tego serva FTP. Trudno, jutro na goglach poszukam coś jeszcze.

    btw. Żeby go postawić potrzebne jest IP zewnętrzne?

  11. #10
    konto usunięte

    Domyślny

    Szaman myslalem ze na PW Ci wszystko wyjasnilem :]

  12. #11
    konto usunięte

    Domyślny

    Mam takie małe pytanko. Czy to nie dobrze jak mam aktywowane SMTP Service w Status po pierwszym uruchomieniu XAMPP'a ?
    Aha i jeszcze jedno, jak tworze hasła i potem je podaje (na 100% wpisuje dobrze) to i tak pisze że brak dostępu... Co mam zrobić?

  13. #12
    konto usunięte

    Domyślny

    @Misiek1410
    1. nie jest to nic zlego - ale jest to dziwne :/
    2. dokladniej?

  14. #13
    konto usunięte

    Domyślny

    no a ja mam jeszcze pytanko ze ten serwer bedzie dzialal niezaleznie od tego z jakiego lacza korzystam?

    bo np. ja mam dsl na routerze i nie wiem czy zabieranie sie za to ma sens :P
    potrzebne jest zewnetrzne IP ?

    thx ;)

  15. #14
    konto usunięte

    Domyślny

    Cytuj Hayne napisał
    Cytat został ukryty, ponieważ ignorujesz tego użytkownika. Pokaż cytat.
    2. dokladniej?
    po prostu jak przechodze do ustawień dostępu i ustawiam hasła dla root i xampp (wszystkie wpisuje takie same więc nie ma bata że coś źle robie) i potem jak chcem wejść do phpMyadmin i wpisuje hasła dobre to i tak pisze że brak dostępu...

  16. #15
    konto usunięte

    Domyślny

    a co mam zrobic jak mi sie niechce apache uruchomic? prubowalem juz na webservie i sie nie uruchomilo, prubowallem na XAMPP to teraz tez nie idzie uruchomic moze pomoze mi ktos co? blagam was :D

Reklama

Informacje o temacie

Użytkownicy przeglądający temat

Aktualnie 1 użytkowników przegląda ten temat. (0 użytkowników i 1 gości)

Podobne tematy

  1. Odpowiedzi: 104
    Ostatni post: 01-02-2020, 22:45
  2. Sieć Wi-Fi - jak skonfigurować router
    Przez dmytryk w dziale Sprzęt i oprogramowanie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post: 10-03-2014, 07:21
  3. Jak skonfigurować router edimax LT-6408n pod huawei E3276 plus??
    Przez dright w dziale Sprzęt i oprogramowanie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post: 04-10-2013, 13:11
  4. jak utworzyć sieć bezprzewodową i ją skonfigurować?? windows 7
    Przez Don Corleone w dziale Sprzęt i oprogramowanie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post: 25-08-2013, 19:21

Zakładki

Zakładki

Zasady postowania

  • Nie możesz pisać nowych tematów
  • Nie możesz pisać postów
  • Nie możesz używać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •